Otázky a odpovede

Prečo sú mýty o drevostavbách také rozšírené?

Nedôvera voči tomuto modernému trendu v stavebníctve spočíva pravdepodobne v konzervatívnosti a silnej tradícii klasického murovania u nás.  Napriek rastúcej osvete ekologického bývania stále sa verí mýtom a polopravdám o montovaných ľahkých a rýchlo postavených domoch. Na zamyslenie – podiel drevostavieb z novopostavených rodinných a obytných domov u nás je stále veľmi nízky cca. 2% pričom v západnej Európe dosahuje niekde až 30%.

Mýtus č.1 - nízka životnosť drevostavby

Kvalitne postavená a udržiavaná drevostavba má minimálne takú životnosť ako klasika.
Aj u nás poznáme stavby z dreva staré viac ako 100 rokov a napr. v Japonsku ešte stoja starobylé drevené chrámy staršie ako 400 rokov. Budte bez obáv v našich realizáciaách používame kvalitné materiály a overené technologické postupy.

Mýtus č.2 - drevostavba ľahko zhorí

Drevostavba postavená modernými certifikovanými postupmi z kvalitných materiálov musí vyhovovať platným normám požiarnej bezpečnosti stavieb.

Pre tých čo potrebujú presvedčiť na praktických príkladoch:

Čechy 29.6.2009, Dubňany –  ako súčasť odbornej konferencie o drevostavbách jednu postavili a zapálili. Domček nezhorel ako fakla, dokonca za 30 min. sa požiar nedostal ani cez stenu do vedľajšej miestnosti.
Odborná i laická verejnosť bola svedkom spálenia mýtu.

Slovensko 16.52012, Batizovce – v priestoroch autorizovanej skúšobne Fires s.r.o bol na reálnom poschodovom modeli drevostavby simulovaný vznik a priebeh požiaru s cielom overit deklarovanú minimálne 45 min. požiarnu odolnosť stavby
Zaujímavé fakty:
– požiar uhasili po 60 minútach
– v priestoroch namerali  teploty až do 860 oC
– teplota vo vnútri konštrukcii pod sádrokartónovým plášťom neprekročila zápalnú teplotu dreva
– v žiadnom nosnom prvku sa nevyskytli teploty spôsobujúce zmenu mechanických vlastností systému
– po odstránení a nahradení poškodených obalov konštrukcii by stavba bola použitelná!! 

https://www.youtube.com/watch?v=S29yzl1GajA&feature=plcp

Mýtus č.3 - v zime zima a v lete teplo

Dobrá drevostavba má ďaleko od “unimobunky”.  Čo sa týka zimy drevostavby majú veľký podiel v bytovej výstavbe v chldných oblastiach severnej Európy dokonca aj za polárnym kruhom. Moderný drevodom z kvalitných materiálov a postavený zodpovedne poskytuje komfortné celoročné bývanie s nízkymi nákladmi na kúrenie. Podstata tkvie vo vynikajúcich izolačných vlastnostiach obálky budov a rýchlom ohreve vzduchu v interiéri.
Steny majú optimálne nízku tepelnú akumulačnú schopnosť takže sa ohrieva prevažne interiér miestností. Unikátne sa drevostavby správajú aj v lete. Klasická murovaná stavba pri použití masívneho zateplenia môžu tiež poskytnúť podobnú tepelnú pohodu ako drevostavba no ak horúce dni trvajú dlhšie – zákonite prichádza k prehriatiu a akumulácii tepla v stene budovy čo sťažuje vyvetranie a ochladenie inteiéru v nočných hodinách. Toto u ľahkej steny drevodomu nehrozí prebztočné teplo je ľahko vyvetratelné pri poklese okolitej teploty.

Mýtus č.4 - klasické stavanie je lepšie ako drevostavba

Vyberáme len zopár predností drevostavby voči murovanému domu:

  1. rýchlosť výstavby   do 90 dní voči 12-24 mesiacov u klasiky
  2. prírodné materiály šetrné k životnému prostrediu – drevo je surovina, ktorá sa vyrobila sama, ekologicky neškodný odpad pri výstvabe
  3. ekologické bývanie – menšia potreba dokurovať priestory
  4. tenšia obvodová stena pri lepších izolačných vlastnostiach – až 8% úspora drahej podlahovej plochy /dosadte si do vzorca:  obvod domu (m) x hrúbka muriva – 0,17 (m) x cena domu/plocha domu/  
  5. výstavbu neobmedzuje sezonnosť 
  6. štandardne nie je  potreba ťažkej mechanizácie
  7.  konštrukcia tepelnotechnickými parametrami vyhovuje nielen požiadavkám súčasných noriem ale aj sprísneným EU smerniciam pre r.2020.
Mýtus č.5 - drevostavbu vám odfúkne

Ak ju odfúkne, potom takému vetru neodolá nič v okolí. Statické posúdenie stavby je potrebná súčasť projektovej i výrobnej dokumentáciea je aj jedným z podkladov pre poskytované garancie. Drevostavba je dokonca pružnejšia ako bežný dom, čo je výhodou napr. pri seizmickom zaťažení budov.

Mýtus č.6 - do drevostavby sa nasťahujú hlodavce

Určite nie, ak im sami neotvoríte!